محمدرضا مالکی کارگردان و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون که چندی قبل بازی اش در سریال «پوست شیر» مورد توجه مخاطبان قرار گرفت این روزها نمایشی به نام «لانگ شات» را روی صحنه دارد که دیدنش برای سینه‌فیل‌ها و عاشقان این هنر و البته هنرورانی که با وجود علاقه زیاد، سینما زیاد روی خوشی به آنها نشان نداده، خالی از لطف نخواهد بود.

ادای دین «لانگ شات» به سینما و عاشقانش/ از «مادر» تا «سوته‌دلان»

محمدرضا مالکی تنها بازیگر و کارگردان نمایش «لانگ شات» است که نقش یک کارگر خیاطی عاشق سینما به نام رضا مژده را بازی می کند که قرار است در محل کارش یک ویدئو تست بازیگری ضبط و برای یک دفتر سینمایی ارسال کند. رضا مژده از کودکی عاشق سینما شده و این عشق به پرده نقره ای هیچ وقت رهایش نکرده است، او سال هاست که به عنوان هنرور در سینما حضور دارد اما هیچ گاه قدر ندیده و استعدادش کشف نشده است.

رضا مژده حالا به بهانه ضبط یک ویدئوی یک دقیقه ای برای یک دفتر سینمایی سر درددلش باز می شود و مجالی می‌یابد برای روایت خاطراتی که از سینما داشته و نقشِ فیلم‌ها و کاراکترهای مختلف سینمایی در زندگی‌اش. او به جای ضبط کردن یک ویدئوی یک دقیقه ای، یک ساعت تمام جلوی دوربین بازی می کند و خودش را جای کاراکترهای مختلف فیلم ها می‌گذارد؛ می رقصد، می‌خواند، عاشق می‌شود، می‌جنگد، می‌کشد و کشته می‌شود. در رویا سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را می گیرد اما رویایش هم انگار عین واقعیت تلخ زندگی اش است و سر بزنگاه سیمرغ از دستش می‌پرد که می‌پرد…

ادای دین «لانگ شات» به سینما و عاشقانش/ از «مادر» تا «سوته‌دلان»

رضا مژده یک عاشق واقعی سینماست؛ عاشقی که مدام خودش را جای کاراکترهای مختلف فیلم ها می گذارد و با رویای ستاره شدن و سیمرغ گرفتن روزگار می گذارند، عاشقی که می داند معشوق نامهربان در حقش جفا کرده اما حاضر نیست او را رها کند.

ادای دین «لانگ شات» به سینما و عاشقانش/ از «مادر» تا «سوته‌دلان»

مالکی در ایفای نقش کاراکترهای آشنای سینما از مَش‌حسن فیلم «گاو» گرفته تا شخصیت‌های مختلف فیلم «مادر»، از زینال بندری «تاراج» تا مجید آقاظروفچی «سوته دلان» و رضا تفنگچی «هزاردستان»، از «رضا موتوری» تا «سرب» از «ضیافت» و «جرم» تا «بوی پیراهن یوسف» از «پاپیون» تا «پدرخوانده» موفق ظاهر می شود و توانسته در طول ۷۰ دقیقه مخاطب را با خود به دنیای جادویی سینما ببرد. مشخص است که مالکی برای تقلید صدا و بازی کاراکترهای سینمایی و حتی هنرمندانی چون علی نصیریان تلاش و تمرین زیادی کرده است و کارش در بعضی موارد مانند تقلید صدای مارلون براندو در «پدرخوانده» و نواختن ملودی آهنگ‌ فیلم ها با دهان مانند «پدرخوانده» و «پاپیون» بسیار طبیعی و نزدیک به نسخه اصلی از کار درآمده است.

محمدرضا مالکی در کارگردانی «لانگ شات» نگاهی همدلی برانگیز و ستایش آمیز نسبت به هنرورانی دارد که عمرشان را پای عشق به سینما گذاشته اند اما هیچ گاه آنطور که باید قدر ندیدند و با وجود استعداد غریزی که در بازیگری داشته اند، مورد توجه قرار نگرفته اند. از این رو در اقدامی قابل توجه گروه نمایش «لانگ شات» هر هفته میزبان یکی از بازیگران قدیمی سینما می‌شود و از آنها قدردانی می کند که تاکنون حسن رضایی، محمد شیری و عزت الله رمضانی فر مهمان نمایش بودند؛ هنرمندانی که نه تنها سال‌ها در نقش های دوم و مکمل در عرصه بازیگری درخشیدند بلکه با تمام وجودشان در این سینما زندگی کردند.

 

ادای دین «لانگ شات» به سینما و عاشقانش/ از «مادر» تا «سوته‌دلان»

این اثر نمایشی به نویسندگی جواد خورشا و محمدرضا مالکی و بازی و کارگردانی محمدرضا مالکی تا ۲۷ اردیبهشت ماه هر روز غیر از شنبه ها ساعت ۲۰:۱۵ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.