استفاده از فناوری‌های نوین، تقویت رویکرد مدرسه محوری، عدالت محوری و توجه به مناطق محروم از پیشنهاداتی بود که توسط اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم رشد برای ارتقای این دوره ارائه شد.

اولین نشست شورای سیاست‌گذاری پنجاه‌وسومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم رشد برگزار شد. در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین علی لطیفی، معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و رئیس شورای سیاست‌گذاری این جشنواره ضمن تقدیر از حضور اعضای شورا، به محورهای مهم و اثرگذار در فرآیند برنامه‌ریزی این دوره از جشنواره اشاره کرد.

وی جشنواره بین‌المللی فیلم رشد را جشنواره‌ای با سابقه‌ای طولانی دانست که باید متناسب با نیازهای تربیتی و آموزشی دانش‌آموزان بازطراحی شود.

انجام پژوهش برای بررسی اثر بخشی و اقدامات جشنواره، امکان‌سنجی ارتقای جشنواره، اجرای بازطراحی مأموریت‌های جشنواره، لزوم برگزاری جشنواره در وزارت آموزش و پرورش، مشارکت و استفاده از ظرفیت‌های بخش‌های مختلف، عمومی کردن خروجی جشنواره برای استفاده دانش‌آموزان، توجه به ظرفیت شبکه شاد، ظرفیت‌سازی برای تولید کنندگان معلم و دانش‌آموز، توجه به قالب‌های جشنواره به عنوان یک فرصت یادگیری جدی، لزوم تبلیغات و اطلاع‌رسانی مناسب و لزوم تغییر و تحول در قالب‌های جشنواره از جمله محورهایی بود که رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به آنها اشاره کرد.

اهداف و رویکردهای پنجاه‌وسومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم رشد

محمدصالح مذنبی، مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی و نایب رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای جشنواره در دوره پنجاه‌ودوم، به بیان توضیحاتی در خصوص اهداف کلان جشنواره و رویکردهای دوره پنجاه‌وسوم پرداخت.

توجه به پیشرفت علم و فناوری‌های نوین و استفاده از رسانه‌ها و فناوری‌های نوین، استفاده مناسب از ظرفیت‌های صدا و سیما، ارائه الگویی مشخص برای نمایش آثار دانش‌آموزی در سیمای جمهوری اسلامی ایران، لزوم پژوهش و مطالعه در اهداف جشنواره، استفاده از ظرفیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تقویت قالب‌های محتوایی آثار، مسئله محور شدن جشنواره، اجتماع‌پذیری، توسعه بخشیدن به بخش فرهنگیان فیلم‌ساز، لزوم تبیین مناسب برگزاری جشنواره و برنامه‌های آن از سوی سازمان پژوهش، متناسب‌سازی قالب‌های جشنواره با نیازهای روز مخاطبان، تقویت رویکرد مدرسه محوری، عدالت محوری و توجه به مناطق محروم، جهت‌گیری نخبگانی و بهره‌گیری از ارزش‌های تعلیم و تربیت با زبان هنر، استفاده مناسب از ظرفیت‌های بین‌المللی و توجه بیشتر به وجوه آموزش‌های پنهان برنامه درسی از جمله پیشنهاداتی بود که توسط اعضای شورای سیاست‌گذاری پنجاه‌وسومین دوره جشنواره فیلم رشد برای ارتقای این دوره از جشنواره ارائه شد.