روز گذشته قتل داریوش مهرجویی فیلمساز، نویسنده و کارگردان به همراه همسرش خانم وحیده محمدی فر در ویلای شخصی واقع در زیبادشت فردیس رخ داد.

طبق اظهارات مونا مهرجویی، پدرش حدود ساعت ۲۰:۵۰ روز شنبه مورخ ۲۲مهرماه به وی که در جهانشهر کرج بود پیام می‌دهد که برای شام به منزل بیاید. دختر مرحوم مهرجویی حدود ۲۲:۲۵ به منزل پدرش می رسد و ابتدا زنگ منزل را می‌زند و با توجه به اینکه کسی جواب نمی‌دهد با کلید در را باز و وارد منزل می‌شود و مشاهده می‌کند که پدر و مادرش با ضربات چاقو یا جسم برنده به نواحی گردن به قتل رسیده‌اند.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه پس از اطلاع از این حادثه، بلافاصله به دادستان فردیس دستور داده شد به‌همراه بازپرس ویژه قتل در صحنه حاضر شوند افزود: دادستان فردیس تا صبح در صحنه قتل حضور داشته است و بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب فردیس، دستورات قضایی لازم جهت بررسی موضوع و شناسایی و بازداشت متهمان را به پلیس آگاهی استان البرز صادر کرده است.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه متأسفانه این جنایت در ساعات پایانی روز گذشته شوک بزرگی به جامعه سینما و فرهنگ کشورمان بود، گفت: دستورات قضایی برای شناسایی و دستگیری عامل یا عوامل این جنایت در سریع‌ترین زمان ممکن به مقامات قضایی و انتظامی استان البرز صادر شده است و بهتر است از هرگونه گمانه‌زنی در خصوص مسبب یا مسببین این جنایت تا زمان روشن شدن ابعاد پرونده خودداری شود.

وی درخصوص انتشار مطلبی در صفحه شخصی همسر مرحوم داریوش مهرجویی مبنی بر ورود غیرقانونی به منزل آن‌ها و سرقت بیان کرد: بررسی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد در خصوص ورود غیرقانونی به ویلای مقتولان و همچنین سرقت لوازم آن‌ها که گویا در فضای مجازی توسط همسر مرحوم مهرجویی طرح شده بود شکایتی در دادسرای عمومی و انقلاب فردیس یا پلیس مطرح نشده بود تا پلیس یا دستگاه قضایی به موضوع ورود داشته باشند.

نقش اتباع غیرایرانی در قتل مهرجویی مشخص نیست

در عین حال سیروس دهقان شیری مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز گفت: نقش اتباع غیرایرانی در قتل مهرجویی و همسرش که شب گذشته در ویلای خود در اطراف کرج به قتل رسیده بودند، مشخص نیست و این ادعا تأیید نشده است.

وی با ابراز اینکه قاتل یا قاتلان این حادثه هنوز شناسایی نشده‌اند و تحقیقات پلیس در این زمینه به‌صورت جدی آغاز شده است، اضافه کرد: نتیجه تحقیقات در زمینه این قتل در اسرع وقت به اطلاع مردم خواهد رسید.

پلیس عاملین این اقدام وحشیانه را به‌زودی دستگیر می‌کند

سردار ‌سعید منتظرالمهدی‌ سخنگوی فراجا ‌درباره قتل داریوش مهرجویی و همسرش ضمن تسلیت به جامعه هنری کشور برای این ضایعه بزرگ و از دست دادن هنرمند پیشکسوت گفت: پلیس عاملین این اقدام وحشیانه را به‌زودی دستگیر می‌کند و به دستگاه عدالت خواهد سپرد.

تاکنون اقدامات فنی همان ساعات اولیه انجام شد و کارآگاهان در محل حاضر شدند و در حال بررسی سناریوهای محتمل‌اند.

نگاهی به زندگی هنری داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی (۱۷ آذر ۱۳۱۸ – ۲۲ مهر ۱۴۰۲) فیلم‌ساز و نویسنده ایرانی بود. او یکی از فیلم‌سازان برجسته ایران و از چهره‌های اصلی موج نوی سینمای ایران بود. مهرجویی علاوه بر فعالیت در سینما، به نوشتن رمان و ترجمه نیز می‌پرداخت. داریوش مهرجویی (۱۷ آذر ۱۳۱۸ – ۲۲ مهر ۱۴۰۲) فیلم‌ساز و نویسنده ایرانی بود. او یکی از فیلم‌سازان برجسته ایران و از چهره‌های اصلی موج نوی سینمای ایران بود. مهرجویی علاوه بر فعالیت در سینما، به نوشتن رمان و ترجمه نیز می‌پرداخت.

فیلم های گاو، دایره مینا، اجاره نشین ها، هامون، لیلا، سنتوری، درخت گلابی و لامینور از آثار برجسته این کارگردان هستند.

وی در زمینه رمان نویسی و ترجمه آثار زیر را نگارش نموده است:

 رمان های مهرجویی

  • به خاطر یک فیلم بلند لعنتی، نشر قطره، ۱۳۸۸
  • روشنفکران رذل و مفتش بزرگ، مترجم: جمشید شیرازی، نشر هرمس ۱۳۸۹
  • در خرابات مغان، نشر قطره، ۱۳۹۱
  • آن رسید لعنتی، نشر به نگار، ۱۳۹۵
  • سفرنامه پاریس، عوج کلاب، نشر به نگار، ۱۳۹۵

ترجمه های مهرجویی

  • بعد زیبایی شناختی و زیباشناختی واقعیت اثر: هربرت مارکوزه
  • جهان هولوگرافیک اثر: مایکل تالبوت
  • یونگ، خدایان و انسان مدرن اثر آنتونیو مورنو
  • نمایشنامه‌های غرب واقعی و طفل مدفون اثر: سام شپارد
  • آوازه‌خوان طاس و درس اثر اوژن یونسکو