مستند «کوهستان یک روایت زنانه» به سراغ پیامدها و تبعات کولبری در خانواده و اجتماع رفته‌ است.

این اثر به کارگردانی ریبوار محمودپور می باشد و او درباره سوژه این مستند توضیح داد و گفت: در این مستند سراغ پیامدها و تبعات کولبری در خانواده و اجتماع رفته‌ایم. تمرکز اصلی این مستند، گفت‌وگو با خانواده به ویژه زنان کولبران و مشکلاتی است که به واسطه این شغل درگیرش می‌شوند. برهمین اساس، سراغ همسر، مادر یا خواهر یک کولبر رفته‌ایم و درد دل‌ها آنان را می‌شنویم. به عبارت دیگر می‌توان گفت این مستند یک روایتِ زنانه از رنجی مردانه است.

وی با اشاره به تبعات اجتماعی و خانوادگی کولبری گفت: یکی از مهم‌ترین تبعات کولبری، انتظاری است که زنان خانواده می‌کشند تا مردشان دوباره به روستا برگردد. اضطرابی که آنها دارند مبادا از اینکه مردشان در کوه جانش را از دست بدهد یا اتفاق هولناکی برایش رخ بدهد یکی از مهم‌ترین بخش‌های این مستند است. علاوه براین، سوال اصلی اینجاست اگر مرد کولبر سالم از کوه برگردد آیا می‌تواند پاسخگوی نیازهای شخصی، روحی و مالی خانواده‌اش باشد؟

‌از سویی دیگر کولبری تبعات اجتماعی نیز دارد. برای مثال وقتی یک کودک بزرگ می‌شود و از او می‌پرسند شغل پدرش چیست؟ اگر پاسخ بدهد: کولبر، اتفاقات چندان مثبتی برای او به همراه دارد. معتقدم تبعات کولبری بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکرش را بکنیم.

محمودپور درباره ایده ساخت این مستند گفت: همانطور که می‌دانید کولبری یکی از معضلات مهم کردستان و روستاهای آن است و همین موضوع تبدیل به دغدغه من فیلمساز شد. البته جالب است بدانید که کولبری هیچ تناسبی با فرهنگ ما ندارد. تاکنون مستندهای زیادی درباره پدیده کولبری ساخته شده و به ابعاد مختلف آن پرداخته است اما از آنجا که می‌خواستم به پیامدهای این اتفاق بپردازم سفر کردن به کوه و روایت خود کولبران را رها کرده و به جایش در میان خانواده‌های آنان رفتم.

وی درباره فرم روایی این مستند توضیح داد و گفت: آقای ابراهیمی یکی از کولبران کردستان است که در سفرهایی که به کوهستان داشتم با او آشنا شدم؛ سراغ خانواده او رفتیم و با آنها گفت‌وگو کردیم. همچنین سراغ چند خانواده دیگر نیز رفتیم؛ به ویژه آنهایی که عزیزشان را در همین ماجرای کولبری از دست داده‌اند. حرف‌های آنان را نیز در فیلم به تصویر کشیدیم.

او درباره سختی‌های ساخت این مستند گفت: برای پیدا کردن این سوژه ۳ بار به کوهستان رفتم و مدت‌ها درگیر پیدا کردن فردی بودم که بتوان فیلم را با محوریت او پیش برد. این مستند ۳۰ دقیقه است.

ریبوار محمودپور کارگردانی، تصویربرداری و تهیه‌کنندگی این مستند را برعهده داشته و از دیگر عوامل آن می‌توان به تدوین: توفیق امانی و صداگذار: آرش قاسمی اشاره کرد.

مستند «کوهستان، یک روایت زنانه» هفتم آبان ماه از شبکه مستند سیما پخش شد و بازپخش آن ساعت ۲۴ و ۱۰ صبح امروز می باشد.

ایرنا