حجت‌الاسلام خسروپناه در دیدار با اهالی هنر و تئاتر کشور گفت: هنر اصول خودش را دارد و نمی‌توان این اصول را نادیده گرفت، به همین دلیل در تدوین سند حکمرانی هنرهای نمایشی، باید دیدگاه اساتید این رشته دریافت شود تا در تدوین این سند از این دیدگاه‌ها استفاده شود.

به گزارش فیلمشناخت به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست با رئیس مرکز هنرهای نمایشی به همراه معاونان و جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر کشور که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، با تأکید بر اینکه سند حکمرانی هنرهای نمایشی کشور در دست تدوین است، گفت: مهم‌ترین خط قرمز هنرهای نمایشی باید خانواده باشد که این موضوع متأسفانه در بسیاری از آثار نمایشی دیده نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در بسیاری از سریال‌های خانگی با موضوعاتی مواجه هستیم که به زوال خانواده منجر می‌شود، گفت: بسیاری از هنرها مانند خوشنویسی، موسیقی و هنر نمایش، یک هنر اسلامی و ایرانی است و برخلاف برخی از هنرها، وارداتی نیست، هنرهای نمایشی نیز ترکیبی از مجموع هنرهای ادبیات، موسیقی و دیگر موضوعات است که بسیاری از این هنرها نیز یک هویت ایرانی و اسلامی دارند، اگرچه آنچه که هم‌اکنون به‌عنوان تئاتر شناخته می‌شود، شاید وارداتی باشد، اما هنرهای نمایشی با فرهنگ ایرانی ـ اسلامی عجین است و ریشه در فرهنگ خود ما دارد و این موضوعی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

برخی از سریال‌های شبکه نمایش‌ خانگی که ترویج نابودی خانواده را نمایش می‌دهند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در هنرهای نمایشی، باید توجه به این فرهنگ مورد توجه قرار گیرد، اما الان با آثاری در حوزه‌های نمایشی مانند تئاتر مواجه هستیم که بیننده، بعد از دیدن نمایش، به‌سمت پوچ‌گرایی سوق داده می‌شود و یا متأسفانه برخی از سریال‌های شبکه نمایش‌ خانگی که ترویج نابودی خانواده را نمایش می‌دهند.

حجت‌الاسلام خسروپناه که در جمع اساتید تئاتر کشور صحبت می‌کرد، افزود: هنر اصول خودش را دارد و نمی‌توان این اصول را نادیده گرفت، به همین دلیل هم در تدوین سند حکمرانی هنرهای نمایشی، باید دیدگاه اساتید این رشته دریافت شود تا در تدوین این سند از این دیدگاه‌ها استفاده شود.

بیشتر بخوانید: ترویج جنایت در جامعه با تبلیغ خشونت و کشتار در سریال‌های نمایش خانگی

جذب دانشجو در رشته های هنر بدون ارزیابی درست

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هم اکنون برخی از مراکز آموزش عالی، به دلایلی، بدون مصاحبه تخصصی و آزمون اقدام به جذب دانشجو در رشته‌های هنری می‌کنند، بی آنکه توانمندی و قابلیت‌های این فرد در رشته‌های هنری بررسی شود که این موضوع، به آسیب در حوزه هنر منجر می‌شود، البته در مجموع می‌توان گفت که برای حل مشکلات حوزه هنرهای نمایشی یک راهکار می‌توان ارائه داد و آن تدوین سند حکمرانی هنرهای نمایشی است. البته بارها گفته شده که حکومت‌داری با حکمرانی متفاوت است که باید دقت شود.

تدوین سند حکمرانی هنرهای نمایشی کشور، در دست شورای عالی انقلاب فرهنگی

در شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجموعه قطعات ناموزونی در قالب مصوبات مرتبط با هنرهای نمایشی داریم که این اجزاء، باید در قالب یک سند حکمرانی هنرهای نمایشی که شامل همه موضوعات مرتبط و اجزاء به هم پیوسته باشد، در قالب سند حکمرانی هنرهای نمایشی تدوین شود که مثلاً در این سند، ایجاد سازمان هنرهای نمایشی، زیرساخت‌های مورد نیاز، موضوع محتوا، ظرفیت‌های آموزش عالی و حتی مواردی مانند بیمه و درآمد نیز لحاظ شود. وثاقت و وزانت هنر و دوری هنر از عوام‌زدگی نیز از موضوعات دیگری است که می‌تواند در این سند، در نظرگرفته شود.

در ادامه این جلسه مدیرعامل خانه تئاتر و برخی هنرمندان تئاتر کشور به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

شغل شناخته شدن هنر، یکی از خواسته‌های حداقلی هنرمندان است

ایرج راد، در این نشست با اشاره به وجود ۱۵۰ هزار فارغ‌التحصیل رشته تئاتر در کشور گفت: هنوز هنر و خصوصاً تئاتر به‌عنوان شغل در کشور شناخته نمی‌شود و هم‌اکنون بسیاری از این فارغ‌التحصیلان که غالباً جوانانی هستند که با هزینه و تلاش بسیار و با صرف عمر و توان، این رشته را در مراکز آموزش عالی خوانده‌اند ولی متأسفانه زمینه مناسبی برای فعالیت آن‌ها وجود ندارد.

محدودیت سالن و امکانات در کشور نیز به گونه‌ای است که بسیاری از این فارغ‌التحصیلان، مجبور به فعالیت‌های غیر مرتبط با تئاتر هستند و باید گفت که تعدادی از آنان در تاکسی‌های اینترنتی مشغول به کار هستند. شغل شناخته شدن هنر، یکی از خواسته‌های حداقلی هنرمندان است.

وی با اشاره به زحمات فراوانی که برای ایجاد سازمان تئاتر و ایجاد تشکل‌های صنفی مرتبط با هنرهای نمایشی در کشور کشیده شد، گفت: در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه، هیچ اسمی از تئاتر به میان نیامده بود، در برنامه ششم نیز در این باره مصوباتی داشتیم اما عملاً هیچ اتفاقی نیفتاد، حتی در طول سال‌های گذشته، برخی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در زمینه هنرهای نمایشی، اجرایی نشد.

تئاتر یکی از چهار پرچم فرهنگی کشور است

قطب الدین صادقی نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه تئاتر و هنرهای نمایشی، یکی از چهار پرچم فرهنگی و از اسطوره‌های فرهنگی این سرزمین در طول همه قرن‌های گذشته است، گفت: این هنر سرشار از ارزش‌های اخلاقی است که متأسفانه به خاطر سیاست‌های غلط، هم‌اکنون بار تجاری گرفته است. هم اکنون در ۶۷ دانشکده کشور، سه هزار کلاس آموزش تئاتر برگزار می‌شود، بی‌توجهی به آینده شغلی این افراد، امید و شادمانی را از این جوانان می‌گیرد.

متأسفانه ما، با اینکه فرهنگ نمایشی قدرتمندی داریم و تنوعی از انواع نمایش تراژیک و طنز و سنتی و کودک داریم، حتی یک مکان به‌عنوان تئأتر ملی نداریم. متأسفانه الان تئاتر یک بازار تجاری شده است و به همین دلیل نیز بیش از ۹۵ درصد مردم اصولا تئاتر نمی‌بینند.

زیرساخت های نامناسب برای هنرجویان تئاتر

هوشنگ توکلی نیز در این نشست با اشاره به رشد تئاتر در دوران انقلاب اسلامی، گفت: هم اکنون حدود ۴۰۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل رشته تئاتر و نمایش در کشور داریم اما متناسب با این رشد، زیرساخت‌های مناسب آماده نشده است.

فرهاد قائمیان نیز در بخشی از این نشست با اشاره به وضعیت تئاتر به ویژه در استان‌ها گفت: بسیاری از مراکز استان‌ها فاقد یک سالن تئاتر مناسب هستند این در حالی است که مشخص نیست خروجی مراکز مختلف آموزش عالی همچنین آموزشگاه‌های آزاد در تربیت فارغ‌التحصیلان تئاتر چیست؟ در بسیاری از مواقع، نظارت تأثیرگذار نیست و فقط بازدارننده است. هم‌اکنون یک اداره‌کل متولی تئاتر در کشور است و جای تعجب دارد که چرا تئاتر، که زیر بنای دیگر هنرهای نمایشی در سینما و تلویزیون است، یک سازمان مشخص مانند سازمان سینمایی ندارد.

سید جواد طاهری، مدیر تئاتر شهر نیز در این دیدار به اشاره به محدودیت و مشکلات این مجموعه ،گفت: در سال گذشته از بیش از ۲۰۰ اثر نمایشی که خواستار اجرا در تئاتر شهر بودند، حداکثر ۳۰ اثر ظرفیت اجرا پیدا کردند چون در تئاتر شهر زیرساخت‌ها نیاز به تقویت دارند و توان پاسخگویی به این حجم از تقاضا نیست.

و قوانین مصوب در حوزه نمایش نیز غالباً کلی است و بر همین اساس نیز سلیقه‌ای اجرا می‌شود، پاک‌سازی محیط تئاتر شهر و معضلات مرتبط نیز از مشکلاتی است که متأسفانه حل نشده است.

در ابتدای این جلسه گزارش از وضعیت تئاتر کشور توسط علی ایزدی، معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی مرکز هنرهای نمایشی ارائه شد؛ ایزدی در این گزارش، تعداد سالن‌های نمایش در کشور را ۱۳۴۳ سالن اعلام کرد و گفت: به ازای هر ۷۸۲ نفر، یک صندلی نمایش در کشور وجود دارد، همچنین در سال گذشته، هزار و ۸۳ تئاتر در کشور مجوز گرفت و تاکنون در سال ۱۴۰۲، ۶۵۸ نمایش مجوز گرفته است. بیش از ۹ جشنواره تئاتر بین‌المللی و ۲۶ جشنواره ملی و سراسری همه سال در کشور برگزار می‌شود.