مهرداد اسکویی در مراسم رونمایی از مستند «شماره 5» گفت: این فیلم قصه مردان و زنانی است که ایستادند، با بحران مقابله کردند و ققنوس‌وار از خاکستر خودشان دوباره به پرواز درآمدند.

مراسم رونمایی از مستند سینمایی «شماره ۵» به کارگردانی دانیال رحیمی کاشانی در تالار بزرگ شهر کاشان برگزار شد. مهمان ویژه این مراسم مهرداد اسکویی مستندساز و عکاس بود و امیر جوشقانی اجرای این برنامه را برعهده داشت.

اسکویی پس از نمایش مستند «شماره ۵» با اشاره به اهمیت ساخت این فیلم گفت: امروز سینما به کمک صنعت آمده و از امید حرف می‌زند و امیدوارم در امتداد این اثر فیلم‌های دیگری هم با این موضوع ساخته شود؛ چرا که ریسندگی و بافندگی کاشان دیگر تنها یک مرکز صنعتی نیست‌، بلکه یک مرکز فرهنگی و سمبل این شهر است. من مطمئنم بعد از امشب این فیلم در جشنواره‌های مختلف و تلویزیون به نمایش در خواهد آمد و برش‌های آن در تلفن‌های همراه شما برای یکدیگر ارسال خواهد شد. تک تک شما بعد از این فیلم سفرای صنعت نساجی کاشان در ایران هستید.

این مستندساز با اشاره به پژوهش مستند شماره ۵ گفت: خیلی خوشحالم که کارگردان و مجموعه تولید این اثر، عنان فیلم را به دست کسانی سپردند که حرف‌های مهمی برای گفتن دارند و توانستد به شکلی خلاقانه از کنار هم چیدن این صحبت‌ها، خط روایی‌ خلق کنند تا اکنون من با خودم از کاشان یک قصه به یادگار ببرم. قصه مردان و زنانی که ایستادند، رویا داشتند، با بحران مقابله کردند، سفره مردم را نگه داشتند و ققنوس‌وار از خاکستر خودشان دوباره به پرواز درآمدند. امشب بسیار افتخار می‌کنم که ایرانی‌ام و افتخار می‌کنم مردان و زنانی در این آب و خاک هستند که ما را به فردای‌مان امیدوار و امیدوارتر می‌کنند.

اسکویی خاطرنشان کرد: من چندی بود که برای تولید فیلمی خارج از ایران بودم؛ اما امشب وقتی اینجا نشستم کنار این دوستان با خودم فکر کردم من آنجا چه کار می‌کنم؟ و به خودم گفتم برگرد اینجا و ببین چه اتفاقات مهمی می‌افتد.

در بخش دیگری از آیین رونمایی از مستند شماره 5، دانیال رحیمی کاشانی کارگردان این فیلم درباره ساخت این اثر توضیح داد: حیف بود قصه پر فراز و نشیب ریسندگی و بافندگی و نساجی کاشان در لابه‌لای صفحات تاریخ به فراموشی سپرده شود‌. من و همه دوستانم در طول نزدیک به یک سال فرآیند تولید این اثر تلاش کردیم هر آن‌چه در توان داریم بگذاریم تا قصه پنجمین کارخانه ثبت شده ایران به نحو احسن روایت شود و امیدواریم توانسته باشیم اثری درخور نگاه مردم ایران خلق کنیم.

براساس این گزارش مستند بلند شماره ۵، در هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند حضور دارد و روز سه شنبه ۳۰ آبان ماه ساعت 21 از شبکه مستند سیما به روی آنتن خواهد رفت.

فارس