از همه زوایا می شود به زندگی مردم نگاه و به هر نحو با آنان گفتگو کرد و آنان را دید، بستگی دارد که اندیشه سینماگر چه باشد، در این جامعه هم مشکلات و پلشتی ها و هم زیبایی ها و موفقیت ها وجود دارد، بستگی دارد فیلمساز نگاهش به جریان های اجتماعی کشور چگونه باشد.

محمد خزاعی در مراسم دومین جشن مهر سینمای ایران که همزمان با پنجمین جشن سیمرغ سینمای خراسان رضوی در محل پردیس سینمایی پارک بازار برگزار شد، گفت: استان ها نسبت به تهران از امکانات کمتری در عرصه سینما و فیلمسازی برخوردار هستند و همه امکانات در تهران متمرکز شده است، قبول داریم که شرایط تولید فیلم در استان ها خوب نیست، شرایط اقتصادی فیلمسازان در استان ها نیز خوب نیست و حمایت های لازم از آنان انجام نمی گیرد اما ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بخش مقصر نیستند.

سازمان سینمایی کشور برنامه ریزی جامعی برای کمک به استان ها در عرصه فیلمسازی و زیرساخت های مربوط به آن داشته است؛ ۱۴ برنامه برای تغییر و تحول در حوزه امکانات، رفاهیات، زیرساخت ها، پژوهش ها و … سینمای استان ها توسط شورای عالی سینما که نشست آن در هفته گذشته برگزار شد، به تصویب رسید که شرح آن در مراسم پایانی دومین جشن مهر سینمای ایران در ۱۳ مهرماه در تهران انجام می شود.

خبرهای خوب برای سینمای استان ها

نشست شورای عالی سینما به برنامه ریزی در حوزه رفاهیات، زیرساخت ها، تولید، پژوهش و کادرسازی در حوزه سینما اختصاص داشت که ۵۰ تا ۶۰ درصد مقدمات برخی از این برنامه ها فراهم شده، برخی از آنها نیز نیازمند زمان است تا نتایج آن در سال های بعد مشخص شود، در مجموع خبرهای خوبی برای استان ها وجود دارد که اتفاق بزرگی را برای آنها در عرصه سینما رقم خواهد زد.

خزاعی یکی از مصوبات شورای عالی سینما در حوزه رفاهیات سینماگران را تامین مسکن از محل طرح نهضت ملی مسکن ذکر و بیان کرد: بیش از ۴۰۰ نفر از فعالان سینما در کل کشور و بیش از 1600 نفر از سینماگران در تهران از شرکت در طرح نهضت ملی مسکن استقبال کرده اند که استقبال تهرانی ها بیشتر از شهرستانی ها بوده است که شاید به شرایط اقتصادی آنان در استان ها مربوط می شود.

پرداختن به دستاوردهای کشور

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت لهجه و گویش در فرهنگ و تمدن ایران زمین اشاره و بیان کرد: وظیفه ما سینماگران است که به این مقوله ها توجه ویژه داشته باشیم و از این ظرفیت های غنی در فرهنگ و تمدن ایرانیان برای نشان دادن ویژگی های برجسته این فرهنگ بهره گیریم؛ جشن مهر سینمای ایران نیز تلاش می کند تا استعدادهای کشور در عرصه سینمای استان ها را در این بخش شناسایی و از فعالیتهای آنان در یکسال گذشته قدردانی کند.

خزاعی خطاب به فیلمسازان گفت: از همه زوایا می شود به زندگی مردم نگاه و به هر نحو با آنان گفتگو کرد و آنان را دید، بستگی دارد که اندیشه سینماگر چه باشد، در این جامعه هم مشکلات و پلشتی ها و هم زیبایی ها و موفقیت ها وجود دارد، بستگی دارد فیلمساز نگاهش به جریان های اجتماعی کشور چگونه باشد. از برخی فیلمسازان جوان می پرسم که “چرا اینقدر فیلم های تلخ می سازید” در جوابم می گویند که ” در این شرایط اجتماعی و نابرابر و نابسامان اقتصادی که در کشور وجود دارد، چطور از امید صحبت کنیم، از رونق و افتخارات ملی بگوییم، از دستاوردهای خوب کشورم بگوییم”.

وی اظهار داشت: آنان که در عرصه سینمای کشور فعالیت دارند، بدانند که امروز به جامعه امیدوار و بانشاط و پرتوان نیاز داریم که اگر محقق شود، می تواند ما را در این تمدن بزرگ که در جهان در حال شکل گیری است، کمک کند، نیاز است که نگاه سینماگران علاوه بر آسیبهای اجتماعی و مسائل اقتصادی که همه ما با آنها درگیر هستیم، نگاهی هم به دستاوردهای کشور و زیبایی های اطراف داشته باشد.

رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: هر سال جشن مهر سینمای ایران را باشکوهتر از سال قبل برگزار می کنیم و هر ساله از فعالان عرصه سینمای استانها که در تولید، اشتغال، پژوهش، زیرساخت ها و… سینما فعالیت داشته اند، قدردانی می کنیم، جشن مهر سینمای ایران جشن مهرورزی است و از بهترین فعالان سینمایی استان ها در طول یکسال گذشته در مراسم پایانی این رویداد در ۱۳ مهرماه در تهران قدردانی خواهد شد.