فصل جدید مجموعه مستند «چونان سرو» به تهیه‌کنندگی محمد سعید وزیری با موضوع معرفی چهره‌ها و مفاخر برجسته فرهنگی، هنری و علمی کشور از یکشنبه ۱۲ شهریور ساعت ۲۱ روی آنتن شبکه مستند رفت.

فصل جدید مجموعه «چونان سرو» تولید جدید شبکه مستند سیماست و در 25 قسمت 44 دقیقه‌ای به چهره‌های ماندگار ادبی، علمی و هنری ایران پرداخته است.

وزیری درباره این مجموعه مستند گفت: فصل جدید این مجموعه آخرین مراحل تولید را پشت سر می‌گذارد. تاکنون 12 قسمت از این مجموعه آماده شده است، همچنین 6 قسمت دیگر در حال تدوین است و به‌زودی تحویل شبکه مستند می‌شود و 7 قسمت دیگر نیز در حال تصویربرداری است.

از مهم‌ترین چهره‌هایی که در این فصل در قالب مستندهای پرتره به مخاطبان معرفی می‌شوند می‌توان به سیمین دانشور، جلال آل‌احمد، نجف دریابندری، آیت‌الله حسن‌زاده آملی، محی‌الدین مهدی الهی قمشه‌ای، سید جلال آشتیانی، محمد قاضی، قیصر امین‌پور، منوچهر انور، جلال‌الدین همایی، محمود حکیمی، بدیع‌الزمان فروزانفر، اقبال لاهوری، جعفری لنگرودی و… اشاره کرد، در این کار سعی شده هم به چهره‌های فرهنگی پرداخته شود و هم افراد اثرگذار هنری معرفی شوند.

وزیری با بیان اینکه «چونان» سرو را مستندسازان جوان کشور کارگردانی کرده‌اند، افزود: فرشاد اکتسابی، حنیف شهپرراد، امیر اصانلو، عطیه زارع، کتایون جهانگیری، محمدحسین محمدی، مسعود طاهری و… از جمله هنرمندانی هستند که قسمت‌های مختلف این مجموعه را کارگردانی کرده‌اند. علاوه براین، آقای مصطفی رزاق کریمی نیز مسئولیت فنی و هنری تولید این مجموعه مستند را برعهده دارند و به گروه تولید این مستند کمک می‌کنند.

وزیری درباره قسمت اول این مجموعه گفت: در نخستین قسمت مستند پرتره علامه حسن‌زاده آملی پخش می‌شود، ایشان یکی از چهره‌های شناخته شده علمی و مذهبی کشورند و باید اشاره کنم که در تولید این مجموعه مستند سعی کردیم با نمایش شخصیت معنوی و مذهبی افراد، نوآوری نیز داشته باشیم.

تسنیم