آبان‌ماه ۱۴۰۲، پررونق‌ترین ماه پساکرونایی سینمای کشور بود که طی آن، نزدیک به ۴ میلیون نفر به سینما رفتند و گیشه نیز به عدد ۱۵۰ میلیارد تومان نزدیک شد.

سینماهای کشور در آبان‌ماه، یک رکورد دیگر ثبت کردند و موفق شدند تا از پرمخاطب‌ترین ماه ۴ سال اخیر رونمایی کنند. آن‌هم در شرایطی که هوای کشور، رو به سرما رفته بود و مواردی چون بارش، سرما و البته آلودگی می‌توانست به‌مانند مدت‌زمان مشابه سالیان گذشته، سد بلندی در مسیر استقبال از سینماها باشد. اما با وجود تمامی این موارد، سینماها موفق شدند تا آمار درخورتوجهی از خود به ثبت برسانند.

سینماها طی آبان‌ماه، ۳ میلیون و ۷۵۸ هزار مخاطب داشتند که این آمار، ۶۲ درصد بیشتر از مدت زمان مشابه ماه قبل بوده است و نشان می‌دهد مخاطبان سینما طی ماه اخیر، استقبال قابل‌توجهی از فیلم‌های روی پرده به عمل آورده‌اند.

گیشه نیز در این ماه به عدد ۱۴۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رسید که این میزان، ۴۷ درصد بیشتر از گیشه سینماها در مهرماه امسال به حساب می‌آید.

نکته قابل‌توجه آمار آبان‌ماه اینکه طی این ماه، ۷۵ هزار و ۲۹۷ هزار سانس برقرار بود. این آمار، ۱۲ درصد بیشتر از سانس‌های مهرماه است. باتوجه به افزایش ۶۲ درصدی میزان مخاطب، سانس‌ها رشد چندانی را نشان نمی‌دهند که همین عامل ثابت می‌کند ضریب اشغال صندلی‌ها طی آبان‌ماه، به‌مراتب بیشتر از مهرماه بوده است و این، یکی از بهترین نشانه‌ها در جهت رونق سینما به حساب می‌آید.

پرفروش ترین فیلم های آبان‌ماه

پرفروش ترین فیلم آبان‌ماه، کمدی هتل بود که ۲ میلیون و ۲۲ هزار نفر را به سینماها کشاند و ۸۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان نیز فروخت.

بچه زرنگ، دومین فیلم پرفروش این ماه، ۷۰۱ هزار مخاطب داشت و گیشه آن، از ۲۱ میلیارد ۸۲۳ میلیون تومان فراتر رفت.

فسیل در آخرین روزهای اکرانش، همچنان با اقبال خوبی مواجه می‌شود. این فیلم در آبان‌ماه، با ۳۳۴ هزار مخاطب و گیشه ۱۳ میلیارد و ۶۲۶ میلیون تومانی‌اش، سومین فیلم پرمخاطب ماه شناخته شد.

نخستین ساخته عادل تبریزی، چهارمین فیلم پراقبال آبان بود. گیج‌گاه در این ماه، ۱۸۸ هزار مخاطب داشت و ۷ میلیارد و ۸۶۹ میلیون تومان نیز فروخت.

نارگیل ۲ که سه‌ماه‌ونیم از اکران آن می‌گذرد، همچنان چراغ‌خاموش می‌فروشد. این فیلم در آبان‌ماه، موفق به جذب ۱۴۰ هزار مخاطب و رقم زدن گیشه ۴ میلیارد و ۹۱۲ میلیون تومانی شد.

شهر هرت، عامه‌پسند، جوجه‌تیغی، حدود ۸ صبح، جنگل پرتقال و هولیا، ترکیب دیگر فیلم‌های پراقبال این ماه را نشان می‌دهند.

امیدواری بسیاری وجود دارد که آمار خوشایند آبان‌ماه، در آخرین ماه پائیز، بهبودی جدی پیدا کند. علیرغم اقبال بسیار بالایی که نسبت به فیلم‌های هتل و بچه زرنگ وجود دارد، فیلم‌های اجتماعی نیز این روزها، روی دور استقبال قرار گرفته و قطعا آمار آنها طی آذرماه با صعود قابل‌توجهی همراه است.

ضمن اینکه در این ماه، چند فیلم پرمخاطب ازجمله ویلای ساحلی با بازی رضا عطاران و پژمان جمشیدی به روی پرده خواهد رفت که ترکیب اکران و گیشه آن را متحول کرده و سینما را با اتفاق‌هایی به‌مراتب شیرین‌تر مواجه خواهد ساخت.