دومین نشست خبری چهملین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران درحالی روز گذشته برگزار شد که نگاه آماری این دوره از جشنواره نسبت به سال قبل حکایت از رشد ۴۴ درصدی آثار بین‌المللی رسیده به دبیرخانه دارد.

مجموع آثار ارسالی در دو بخش ملی و بین المللی

روز گذشته درحالی نشست خبری چهلمین دوره از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران برگزار شد که براساس اعلام مهدی آذرپندار، دبیر این دوره از جشنواره؛ مجموعاً در دوبخش ملی و بین‌المللی 8997 اثر (فیلم کوتاه) طی دوره تعیین شده برای ارسال آثار به دبیرخانه این دوره از جشنواره رسیده که از این میزان سهم آثار ملی  1781 اثر  و  سهم آثار بین‌المللی 7216 اثر تعیین شده است.

اگر آمار اعلام شده آذرپندار درباره آثار رسیده به دبیرخانه چهلمین دوره از جشنواره را با آمار اعلامی سی و نهمین دوره از جشنواره یعنی سال قبل که مجموعاً 7008 اثر (5012 اثر خارجی و 1996 اثر ملی) به دبیرخانه رسیده بود مقایسه شود، در مجموع امسال رشد 28.3 درصدی آثار رسیده نسبت به دوره قبل مشاهده می شود.

کاهش آمار ارسالی در بخش آثار ملی

با نگاه به آمار تفکیکی آثار ملی و بین‌المللی ارسال شده به دبیرخانه جشنواره در این دوره زمانی، درحالی که در جشنواره چهلم کاهش 11 درصدی آثار ملی مشاهده می شود، در بخش بین‌المللی رشدی معادل 44 درصد در مقایسه با دوره سی و نهم تجربه شده و حکایت از افزایش استقبال فیلم‌سازان خارجی از این دوره جشنواره دارد.

آمار فیلمسازان تهرانی و شهرستانی

در هنگام مقایسه دو دوره متوالی از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه در بخش ملی نیز سهم فیلمسازان تهرانی و شهرستانی آمارهای سال گذشته نشان می‌دهد، سهم فیلمسازان تهرانی در سی و نهمین دوره از جشنواره 30 درصد و شهرستانی‌ها هم 70 درصد را به خود اختصاص داده بودند اما امسال یعنی در دوره چهلم جشنواره فیلم کوتاه تهران با کمی تغییر به 55.7 درصد سهم فیلم‌سازان شهرستانی و 44.3 درصد تهرانی‌ها رسیده است.

به این ترتیب اگرچه کاهش حدود 15 درصدی فیلمسازان شهرستانی نسبت به تهرانی‌ها مشاهده می شود، اما همچنان تفاوت حدود 10 درصدی سهم شهرستانی حکایت از مشارکت بیشتر آنها در این دوره از جشنواره دارد چون سهم فیلمسازان تهرانی در چهلمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه 44.21 درصد است.

جشنواره چهلم به روایت آمار

این درحالی است که اگر از مقایسه جشنواره سی و نهم با چهلم بگذریم؛ کمی هم به آمارهای اعلام شده در این دوره از جشنواره توسط مهدی آذرپندار توجه کنیم نکات جالب توجهی درباره این جشنواره دیده می‌شود.

به گفته آذرپندار امسال در دوره چهلم جشنواره مجموعاً 8997 اثر (فیلم کوتاه) به دبیرخانه رسیده است که از این تعداد 1781 اثر ملی و 7216 اثر بین‌المللی بوده که پس از بررسی آثار رسیده به دبیرخانه در بخش بین‌المللی 64 فیلم و در بخش ملی 95 اثر انتخاب شده‌اند و در این دوره از جشنواره به رقابت خواهند پرداخت.

در بخش ملی آثار راه یافته به جشنواره در میان 95 اثر منتخب 52 فیلم کوتاه داستانی، 14 مستند، 15 تجربی و 14 پویانمایی وجود دارد و تنوع منطقه‌ای فیلمسازان این آثار اینگونه است که 53 اثر از شهرستان‌ها و 42 اثر هم از پایتخت در رقابت‌ شرکت می‌کنند و جالب‌تر اینکه سهم فیلمسازان زن در این دوره از رقابت‌ها 21 درصد و مردان هم با تفاوت تقریباً چهاربرابری سهم 79 درصدی را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین تنوع ژانر امسال نسبت به دوره‌های قبل موضوع قابل تاملی است که آمارهای رسمی اعلام شده از سوی دبیر دوره چهلم جشنواره بیانگر این نکته است که  به عنوان مثال 8 فیلم کمدی، 10 ملودرام، 13 فانتزی، 3 فیلم دفاع مقدس، 3 اثر معمایی، 6 فیلم رازآلود، 2 اثر علمی تخیلی، یک درام جنگی، یک نئونوآر و 19 فیلم درام  در چهلمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران وجود دارد.

تسنیم