خبر کار مشترک سازمان صداوسیما شبکه چین جزو اتفاقات مهمی بود که برخی از رسانه‌ها به آن پرداختند و اداره کل تامین و رسانه بین‌الملل سیما مجری طرح در ایران می باشد. صداوسیما و شبکه CGTN چین، مستندی با عنوان «ندای جاده ابریشم» به صورت مشترک تولید می‌کنند. پخش «جرس» در دستور کار شبکه دو و رادیو نمایش سریالی درباره شهید رجایی و شهید باهنر به مناسبت هفته دولت روی آنتن خواهد برد.

سازمان صداوسیما و شبکه CGTN چین که یکی از شش کانال شبکه جهانی تلویزیونی چین محسوب می‌شود در دهمین سالگرد ابتکار کمربند و جاده چین، مستندی را به صورت مشترک تولید می کنند.

این مستند درباره ایران، بخشی از یک مجموعه مستند 13 قسمتی با عنوان «ندای جاده ابریشم» است که در کشورهای آسیایی، آفریقایی، اروپا و آمریکای مرکزی تولید می‌شود و از شهریور تا مهر از شبکه CGTN چین پخش خواهد شد.

در این مستند ضمن بازنمایی میراث غنی فرهنگی ایران، بر اشتراکات فرهنگی دو کشور تاکید می شود تا مخاطبان خارجی بهتر و بیشتر با ایران از دریچه فرهنگ آشنا شوند.

فیلمبرداری در ایران

در زمان فیلمبرداری در ایران این گروه در سناریویی مشترک با صدا و سیما، از اماکن مختلف فرهنگی و گردشگری شامل بازارها و نقاط دیدنی فیلمبرداری کرد و علاوه بر مصاحبه‌های مردمی، با شخصیت‌ها و مقامات مختلف فعال در حوزه فرهنگ، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین ورزشی مصاحبه داشتند.

تهیه گزارش درباره ظرفیت‌ها و قابلیت‌های رسانه ملی در تولیدات فاخر، بخشی از این مستند را تشکیل می‌دهد و در این راستا بخشی از ظرفیت‌های تولید صداوسیما در شهرک سینمایی غزالی و همچنین استودیوهای پخش سیما در این اثر به نمایش درخواهد آمد.

همچنین این گروه چینی سر صحنه فیلمبرداری سریال «رحیل» حاضر شدند و از تصویربرداری همزمان این سریال در سه نقطه و توسط سه گروه مجزا، ابراز شگفتی کردند.

تسنیم