پس از سال‌ها وقفه در تولید تله تئاتر در تلویزیون، این گونه مغفول مورد توجه جدی مرکز سیمرغ قرار گرفته و کارهای متنوعی در این حوزه در حال برنامه‌ریزی برای تولید است. در جریان شروع تولید تئاتر تلویزیونی به ظرفیت استان‌ها در این حوزه نیز توجه جدی شده است.

در تازه‌ترین تولیدات مرکز سیمرغ، تله تئاترهای تلویزیونی «گوهر» و «طومار» روایت‌های جذاب و مستندی از وقایع قیام گوهرشاد را از زاویه‌ای جدید به نمایش می‌گذارند.

نمایش تلویزیونی «گوهر» به تهیه کنندگی محمود زنده نام آماده پخش می‌شود. اعظم بروجردی نویسنده، کارگردان هنری علی برجی و محمد علی رهبر کارگردان تلویزیونی این اثرند.

در خلاصه این اثر آمده است: حشمت میرزا مردی صاحب مکنت بوده که مورد غضب رضا شاه قرار گرفته و به مشهد تبعید شده است. او می‌خواهد به هر طریقی پست و مقام خویش را دوباره به دست بیاورد و به همین دلیل مجددا تجدید فراش می‌کند تا با همسر جدید وارد محافل تجدد گریان شود و لابی کند.

اما او دختری به نام گوهر دارد که بر عکس پدر مذهبی است و با مردمی که علیه کلاه پهلوی مبارزه می‌کنند همسو شده و توسط جوانی که او را از دست نظمیه چی‌ها نجات داده به مردمی که در صحن مسجد گوهر شاد متحصن شده اند می‌پیوندد که ….

تله تئاتر «گوهر» جمعه 23 تیرماه در ساعت‌های 13:30 و 22:40 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

همچنین نمایش تلویزیونی «طومار» به تهیه کنندگی محسن وکیلی نیز به زودی در هفته عفاف و حجاب از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

در خلاصه این تله تئاتر آمده است: در سال 1307 رئیس قزاق خانه شهرستان یزد را توبیخ می‌کنند که چرا هیچ زنی در شهر دیده نمی‌شود و آمار کشف حجاب به صفر رسیده است. رئیس قزاق ها با ترس و لرز بیان می‌کند که همه این قضایا بر می‌گردد به زنانی که طوماری به مخالفت با قانون کشف حجاب به مجلس فرستادند و …

شاپور ترکمنی سرابی و راضیه ایرانی نویسندگان، شاپور ترکمنی سرابی کارگردان هنری و حسن کمالیان کارگردان تلویزیونی تله تئاتر «طومار» هستند.

تسنیم