ماه چهره خلیلی در روزگاری که بیشتر هنرمندان فرزندان‌شان را در خارج از کشور به دنیا می‌آورند، همه افتخارش این بود که برای فرزندش شناسنامه ایرانی گرفت.

به گزارش فیلمشناخت به نقل از تسنیم امروز زادروزِ «ماه چهره خلیلی» بازیگر فقید سینما و تلویزیون است.

اگر به سینما نگاه کنیم یادِ اشنوگل، نقاب و چشمان سیاه می‌افتیم و اگر به تلویزیون نگاهی بیندازیم کارنامه درخشانی از سریال‌های ماندگار پیش‌روست. “کلاه پهلوی”، “در چشم باد”، “نردبام آسمان”  و “مختارنامه”؛ شاید بیشتر مردم او را با کاراکتر جاریه به یاد بیاورند اما در آخرین سالِ عمرش یک “مرضیه” هم ویژه ایام محرم از خودش به یادگار گذاشت.

17 مردادماه 1399 خبری تلخ، تمامِ هنرمندان و جامعه علاقه‌مند سریال‌ها و بازی ماه چهره خلیلی را متأثر کرد. بازیگر فراموش‌نشدنی که همیشه حرف‌های وطن‌پرستانه وِرد زبانش بود و هیچ‌وقت نمی‌توان این تعصب ملی او را از یاد برد.  خصوصاً زمانی که از او پرسیدیم چرا با توجه به تحصیل در آکسفورد و حضور در خارج از کشور علاقه داشتید برای فرزندتان شناسنامه ایرانی بگیرید.

او برخلاف برخی که ترجیح دادند فرزندشان را خارج از کشور به دنیا بیاورند، دنبال این بود که شناسنامه ایرانی برای پسرش بگیرد. عرق ملی و وطن دوستی این بازیگر با تشویق تماشاگران برنامه دورهمی و مخاطبان این برنامه در فضای مجازی روبه‌رو شد

او همچنین در آثار ماندگاری در تلویزیون ایفای نقش کرد و همیشه در جریانِ گفت‌وگوهایش از دست‌اندرکاران صداوسیما می‌خواست تمام تمرکزِ مالی و معنوی‌شان را بر روی ساخت آثار ماندگار تلویزیونی بگذارند. او خودش در «مختارنامه»، «در چشم باد» و «در گذر رنج‌ها» ایفای نقش کرد و خاطرات ماندگاری را در ذهن مخاطب به جای گذاشت.

این هنرمند جمعه 17 مردادماه سال 1399 پس از مدت‌ها بیماری، بر اثر ابتلا به سرطان لوزالمعده جان به جان آفرین تسلیم کرد.

او متولد 25 دی ماه سال 1355 در تهران و نوه دختری مرحوم پروین سلیمانی بازیگر سینما و تلویزیون بود.

زنده یاد خلیلی فوق لیسانس معماری از دانشگاه آکسفورد انگلستان داشت و دوره بازیگری را در Method School لندن گذرانده‌ بود.