وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در دو سال اخیر ۲۲۸ سالن سینما در کشور افتتاح شده، گفت: امروز مخاطب ما سینما را محلی برای تماشای فیلم نمی‌داند زیرا سینما یکی از کانون‌های اجتماعی مهم کشور است.

سینما جذابترین بخش هنرهای نمایشی

محمدمهدی اسماعیلی در آئین افتتاحیه پروژه‌های ملی زیر ساخت‌های نوین سینمای ایران در سینما فرهنگ در ابتدا با مردم بی گناه غزه و فلسطین ابراز همدردی نمود و ضمن تسلیت بخاطر درگذشت هنرمندان در چند هفته اخیر، درباره عدالت فرهنگی گفت: بنای ما بر عدالت فرهنگی بود به این معنا که بتوانیم امکان و دسترسی‌های شایسته و وابسته مناسبی را برای همه مردم ایران فراهم کنیم؛ لذا حوزه سینما پر جاذبه‌ترین بخش‌های نمایشی است و به رغم اینکه برخی‌ها مدعی بودند با ظهور رسانه‌های نوین عمر سالن‌های سینما به پایان رسیده و مجبور هستیم مخاطبان را در قالب گوشی‌های همراه و فناوری های نوینی از این دست ببینیم، امروز شاهدیم که اینگونه نیست.

باید اقتصاد فرهنگی را تقویت کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با شاره به تقویت اقتصاد فرهنگی در کشور گفت: امروز صنعت سینمای کشورمان در حال رشد است و به نحوی است که برای مثال در چین 83 هزار سالن سینما دارد، در ترکیه که جمعیتی برابر ما دارد 6 هزار سینما دارد. قبل از این مراسم، جلسه‌ای با مسئول فرهنگی فیلیپین داشتیم که آقای خزاعی گفتند فیلیپینی‌ها هزار سینما دارند؛ این‌ مسائل نشان می‌دهد که ما باید اقتصاد فرهنگی را تقویت کنیم.

درحال حاضر آمار فروش سینما در بهترین دوره خود قرار دارد و این امر را باید مخاطبان قضاوت کنند‌، بالاخره فیلم‌هایی اکران شده است که مخاطبان پسندیده اند. آمارها نشان می‌دهد اگر کار فیلم در حوزه کودک و نوجوان انجام دهیم، مورد استقبال قرار می‌گیرد.

مخاطب ما سینما را محلی برای تماشای فیلم نمی‌داند زیرا سینما یکی از کانون‌های اجتماعی مهم کشور است و این تفاوت را باید فهمید‌ که مردم در سینما خود را در یک روایت داستانی قرار می‌دهند و با آن روایت می‌خندند، گریه می‌کنند، تشویق می‌کنند و این یعنی روایت‌ها با دیدن فیلم برایشان بهتر اتفاق می‌افتد‌.

بنای دولت بر تقویت سینماها است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بنای دولت بر تقویت سینماها است. در دو سال اخیر 228 سینما افتتاح شده درحالی که در آغاز دولت فقط حدود 500 سینما داشتیم، همچنین ان‌شاالله تا عید امسال 17 سالن سینمایی نیز فقط در شیراز افتتاح خواهد شد.

ما باید با موسسه سینما شهر شروع کنیم تا بتوانیم بخش عمده‌ای از نیاز‌ها را که در حوزه نمایش فیلم است تکمیل کنیم زیرا از این نوع سالن‌ها کم نداریم. وزیر آموزش پرورش گفتند 500 سالن دارند، ما هم گفتیم آماده هستیم تا این سالن‌ها را مجهز کنیم. همچنین ما تفاهم نامه‌‌ای با دانشگاه‌ها امضا کرده‌ایم.

فکر می‌کنیم با ظرفیتی که سینمای ایران دارد جای رشد بسیاری در این حوزه وجود دارد. هدف ما رونق حوزه فرهنگ و هنر است. هرچقدر اهالی سینما از عوامل فنی و حرفه‌ای تا سینماداران عزیز از وضعیت سینمای ایران راضی باشند ما هم خوشحال هستیم. برنامه ما این است که این وضعیت را تقویت کنیم. در دولت حمایت کامل برای صنعت سینما وجود دارد.

دو هفته پیش جشن سینما را برگزار کردیم و در حوزه سینما هیچ موردی را از دولت مطالبه نداشتیم که با ما همکاری نکنند. ما در دولت هیچ مشکلی برای حمایت همه جانبه از صنعت سینما نداریم و  بهترین دوره است که ان‌شاءالله عقب ماندگی‌های تاریخی‌ و دلواپسی‌هایی که دوستان در این زمینه دارند را برطرف کنیم.

ما سینما ساز نیستیم اما تسهیلات آن را فراهم می‌کنیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما سینما ساز نیستیم اما تسهیلات آن را فراهم می‌کنیم. ما 57 دفتر سینمای جوان داشتیم و توانستیم 180 میلیارد تومان اعتبار جذب کنیم که ان‌شاءالله در هفته‌های آینده تحویل داده خواهد شد‌. سینمای جوان محل تربیت سینماگران جوان است اما این مسیر، مسیر طولانی‌است تا به پرده نقره‌ای برسد. ما از ابتدای مسیر فیلم یعنی از تولید داستان و فیلمنامه تا آماده نمایش شدن فیلم، همراه خواهیم بود.  گروهی که ما امروز به عنوان مسئولان سینما منصوب کرده ایم، به دلیل اینکه خاک صحنه را خورده اند، سینما را خوب می دانند. من به آینده سینمای ایران امیدوار هستم. برنامه ما این است حداقل تا پایان این دولت سالن‌های سینمایی را به دوبرابر برسانیم.

صنعت سینما متعلق به یک نفر یا شهر نیست بلکه متعلق به همه مردم ایران است

اسماعیلی در پایان سخنان خود تاکید کرد: ما در هر شهرستان که بالای 100 هزار نفر جمعیت دارد سینما می‌سازیم و در یک ماه اخیر بیش از 6 تا 7 شهرستان درخواست‌های خود را برای ما ارسال کرده اند که ان شاءالله همه این‌ها اتفاق خواهد افتاد‌ و عزم جدی ما این است که این هنر فاخر را تا آنجایی که وجود دارد گسترش دهیم. صنعت سینما متعلق به یک نفر یا شهر نیست بلکه متعلق به همه مردم ایران است. اگر ما فیلم را بسازیم و مردم آن را نبینند، فایده‌ای ندارد. پس باید مردم بیاییند و اثر را ببیند، ما باید شادی مردم را دوست داشته باشیم. سینما در ایران باید امید آفرین باشد و نسبت به گذشته به جوانانمان آینده درخشان را نشان دهد‌.

ابراز خوشحالی رئیس سازمان سینمایی از برگزاری بزرگترین گردهمایی سینمایی کشور

در ادامه این مراسم رئیس سازمان سینمایی محمد خزاعی در خصوص رونمایی از زیرساخت‌های‌نوین سینمای ایران خاطرنشان کرد: خوشحالم که امروز بزرگترین گردهمایی سینمایی کشور اتفاق افتاده است، این موضوع همان چیزی است که سالها به دنبال آن بودیم اما اتفاق نیفتاده بود و جای آن در سینمای ما خالی بود؛ از «هاشم میزراخانی»، مدیران سازمان سینمایی، انجمن سینماداران و انجمن پخش‌کنندگان تشکر می‌کنم. جزو اولین مدیرانی‌ هستم که بیش از 40 سفر استانی به 21 استان داشته‌ام و با سینماداران گفتگو کرده‌ام و از مشکلات، وضعیت اقتصادی، چالش های صنعت سینما‌ و بازار سرمایه‌شان واقف هستم.

نگرانی‌های بچه های سینما امروز درحال برطرف شدن است

خزاعی با بیان اینکه سازمان سینمایی و در این حوزه خاص سینماشهر برای همه موارد فوق برنامه‌ای دارد، توضیح داد: در سال 1400 برنامه‌‌ریزی‌های دقیقی انجام شده است  و اگر ناآرامی‌های سال گذشته و برخی ناهمگرایی‌ها نبود خیلی وقت پیش شاهد تحقق این برنامه‌ها بودیم. در زمینه‌های توسعه، آموزش، تولید و روابط بین الملل برنامه‌های مدونی داریم که در حال اجرا است. خوشبختانه نگرانی‌های بچه های سینما امروز درحال برطرف شدن است. در حالی که چرخ اقتصاد سینما بعد از کرونا و اتفاقات سال گذشته ،متوقف شده و ناامیدی بر این فضا حاکم شده بود اما امرور لبخند را می‌بینیم. اگر تولید رونق گیرد قطعا استودیوها نیز رونق می‌گیرند و همه این‌ پیشرفت ها در زنجیره به هم پیوسته ای گسترش خواهد یافت.
در سال 1400 در جشنواره سینما حقیقت گفتم من با انحصار و رانت مخالفم و با آن مبارزه خواهم کردم و امروز نه رانتی وجود دارد نه انحصار چرا این اقداماتی که انجام می‌شود رانت و انحصار را شکسته است. در حال حاضر در هر زمینه‌ای از هر پیشنهادی در زمینه‌های تجهیزات، امکانات، زیرساخت‌ها، و سامانه بلیت فروشی حمایت می‌کنم هر پیشنهادی برای تکثیر و تعدد سامانه های بلیت فروشی باشد، از آن استقبال می‌کنم.

پایبندی به شعار«شکست انحصار در همه حوزه‌ها» برای تحقق عدالت

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: برای ما فرقی ندارد که هنرمندی از شهرستان یا پایتخت  به سازمان سینمایی مراجعه کند ، بنده شخصا به پای همه هنرمندان می‌ایستم  و همه با یک روند کارهای‌شان را پیش می‌بریم. شعار«شکست انحصار در همه حوزه‌ها» در حال اجرایی شدن است. عدالت فرهنگی در همه حوزه‌ها، اجرا می‌شود البته نه کاملا اما  فعالیت‌های خوبی شروع شده که اگر امسال هم سال آرامی باشد نتایج آن را در تمام استان‌ها خواهید دید. تهیه‌کنندگان استانی مستقل فیلم خواهند ساخت. برای زیرساخت‌های سینمای کشور برنامه داریم. عدالت، محور فعالیت های ما در دولت سیزدهم است. با فعالیت سازمان آگهی ها در موسسه سینماشهر این امکانات نیز با حداقل منابع اقتصادی به صورت یکپارچه راه اندازی شده و در اختیار همه خانواده سینما قرار خواهد گرفت. امیدوارم روزی برسد که منتظر هیچ سوبسیدی نباشید و با برنامه‌ریزی بتوانید فارغ از حمایت دولت به فعالیت‌هایتان ادامه دهید.

در بخش دیگری از این آئین، محمدرضا صابری نماینده انجمن سینماداران گفت: سینمادار مظلوم و نجیب‌ترین صنف در سینما هستند‌. کاری که آقای میرزاخانی انجام داد ماندگار شد، هیچ کجا صحبت از سینماداران و اهالی مظلوم سینما نیست. آقای میرزاخانی کاری کرد که حق این دوستان بود و من به نمایندگی دوستان سینمادار دست ایشان را می‌بوسم زیرا این کار باعث دلگرمی بخش خصوصی سینما می‌شود‌ و برایمان ماندگار است. همچنین آقای خزاعی درد بچه های سینماداران را می‌داند‌ زیرا خود از همین جنس بوده است‌‌.

وی در پایان گفت: اثر سینما کارت را در جشنواره امسال دیدیم و به سینمای ما کمک بسیاری کرد که این کار بسیار پسندیده و درست است. همچنین بحث تبلیغات یکی دیگر از کار درست حمایت از سینماهای دور افتاده و ضعیف است که کار ماندگاری است.

تسنیم