جلسه شورای راهبردی اکران با حضور رئیس سازمان سینمایی برگزار و در آن بر لزوم هم‌افزایی صنوف به‌منظور کمک به تداوم رونق اقتصاد سینما تاکید شد.

در ابتدای این جلسه که به منظور تحلیل و بررسی فضای حاکم بر اقتصاد سینما، شرایط اکران و تدوین برنامه مربوط به تسهیم پول فروش بلیت از مبداء تشکیل شده بود، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی ضمن قدردانی از تلاش سینماگران بالاخص اعضای شورای راهبردی اکران درجهت کمک به رونق اقتصاد سینما و همراهی با سازمان سینمایی، ماه‌های پیش رو را مقطعی مهم و حیاتی برای حفظ آرامش حاکم بر فضای سینمای ایران برشمرد و گفت: با توجه به استقبال چشمگیر و دلگرم‌کننده مخاطبان از آثار سینمای ایران، انتظار می‌رود بزرگان سینما تمام تلاش خود را برای پایداری آرامش و امنیت حاکم بر فضای سینما و اقتصاد آن بکار گیرند و اجازه ندهند عده‌ای انگشت شمار که به نوعی تحت تاثیر القائات معاندین و بدخواهان خواسته یا ناخواسته در جهت اهداف دشمنان قدم برمی‌دارند، آسیبی به اعتبار و شأن سینما و سینماگران زنند.

وی با اشاره به برخی اتفاقات سال گذشته که موجب شد سازمان سینمایی بیش از آنکه به فکر حل و فصل مشکلات و موانع ریشه‌ای، معیشتی و اساسی سینما و سینماگران باشد، انرژی خود را صرف حل و فصل مسائل حقوقی، قضایی و امنیتی برخی سینماگران کرده است، افزود: عزم مدیران سازمان سینمایی به منظور رونق اقتصاد سینما و هنر سینمای کشور بیش از گذشته جزم شده است و از اعضای شورای راهبردی اکران، صنوف و همه سینماگران صاحب نظر درخواست می‌کنم سازمان سینمایی را برای رسیدن به این هدف یاری کنند.رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه در دوره جدید فعالیت سازمان سینمایی 10 طرح بنیادی در حوزه زیرساخت و توسعه پایدار سینما طراحی شده که برخی از آنها تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهید رسید که بسیاری از مشکلات اساسی 30_ 40 ساله سینما به واسطه این طرح‌ها حل خواهد شد.

وی ادامه داد: امروز سینمای ایران برای دستیابی به اقتصاد بهتر و فروش مطلوب‌تر ، به آرامش نیاز دارد و در این فضا است که امکان بهبود اقتصادی، رونق معیشت، توسعه اشتغال و تولید بیشتر فراهم می‌شود. فضای آرامش در سینما منجر به جلب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و اعتماد این بخش می‌شود. چراغ سینما در پرتو آرامش و پرهیز از حواشی به طور مستمر روشن می‌ماند تا بتواند معیشت خانواده سینما را در که سال‌های شیوع ویروس کرونا و مشکلات دیگر، آسیب دیده است را ترمیم کند.

همچنین اعضای شورای راهبردی اکران از اقدام موسسه سینماشهر از تدوین این برنامه و هدف‌گذاری برای راه‌اندازی آن قدردانی کردند و این طرح را یکی از ضروری‌ترین و ماندگارترین اقدامات سازمان سینمایی در این دوره برشمردند.

از دیگر محورهای مطرح شده در این جلسه، تصمیم به برگزاری جلسه مشترک تهیه‌کنندگان با سینماداران جهت حل و فصل موانع اجرای طرح تسهیم از مبداء، آماده‌سازی تفاهم‌نامه همکاری میان پخش‌کنندگان و سینماداران، پیگیری اجرایی شدن طرح سینما کارت توسط موسسه سینماشهر با هدف کمک به رونق سینما، تنظیم سازوکار مناسب برای بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی و ایجاد تعامل و همکاری بین سازمان سینمایی و شورای صنفی نمایش به منظور تنظیم آیین‌نامه متناسب با برنامه تسهیم از مبداء بوده است که به تصویب اعضای شورای راهبردی اکران رسید.

در بخش دیگر از این جلسه، مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما و محسن امیر یوسفی رئیس کانون کارگردانان نیز ضمن استقبال از طرح تسهیم از مبداءو شفاف‌سازی اقتصاد سینما، از تلاش‌های صورت‌گرفته برای اجرای این برنامه قدردانی کردند.

 اعضای شورای راهبردی به اتفاق آرا با آغاز اجرای طرح تسهیم از مبدا به صورت آزمایشی موافقت کردند. قرار است این طرح به زودی توسط موسسه سینماشهر به اجرا درآید.

تسنیم